Ero sivun ”Oljysuositukset” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Rivi 9: | Rivi 9: | ||
|<b>Mitsubishi (suositus)</b> | |<b>Mitsubishi (suositus)</b> | ||
|jotai litkuu | |jotai litkuu | ||
|ELF TRX 75W-60 | |ELF TRX 75W-80 | ||
|Mitsubishi ATF SPIII | |||
|- | |||
|Mobil | |||
|Mobil 1 5W-50 (Rally Formula), Mobil Super 3000 X1 5W-40 | |||
|75w-200 | |||
|75w-200 | |||
|- | |||
|Shell | |||
|Helix Ultra 5W-40, Helix Plus S 5W-40 | |||
|Getriebeöl EP 75W-90 | |||
|Donax TM | |||
|- | |||
|Castrol | |||
|0w-60 | |||
|75w-200 | |||
|75w-200 | |||
|- | |||
|Tilavuudet | |||
|4 / 4.3 l | |||
|2.3 l | |||
|10 l | |||
|} | |||
==Carisma 1.8 GDi== | |||
{| border="1" cellpadding="10" cellspacing="0" | |||
! Valmistaja | |||
! Moottori | |||
! Vaihteisto | |||
! Vaihteisto (autom.) | |||
|- | |||
|<b>Mitsubishi (suositus)</b> | |||
|jotai litkuu | |||
|SAE 75W-80 | |||
|Mitsubishi ATF SPIII | |Mitsubishi ATF SPIII | ||
Versio 26. maaliskuuta 2010 kello 22.21
Otsikko
Carisma 1.6, 1.8 96-98
Valmistaja | Moottori | Vaihteisto | Vaihteisto (autom.) |
---|---|---|---|
Mitsubishi (suositus) | jotai litkuu | ELF TRX 75W-80 | Mitsubishi ATF SPIII |
Mobil | Mobil 1 5W-50 (Rally Formula), Mobil Super 3000 X1 5W-40 | 75w-200 | 75w-200 |
Shell | Helix Ultra 5W-40, Helix Plus S 5W-40 | Getriebeöl EP 75W-90 | Donax TM |
Castrol | 0w-60 | 75w-200 | 75w-200 |
Tilavuudet | 4 / 4.3 l | 2.3 l | 10 l |
Carisma 1.8 GDi
Valmistaja | Moottori | Vaihteisto | Vaihteisto (autom.) |
---|---|---|---|
Mitsubishi (suositus) | jotai litkuu | SAE 75W-80 | Mitsubishi ATF SPIII |
Mobil | Mobil 1 5W-50 (Rally Formula), Mobil Super 3000 X1 5W-40 | 75w-200 | 75w-200 |
Shell | Helix Ultra 5W-40, Helix Plus S 5W-40 | Getriebeöl EP 75W-90 | Donax TM |
Castrol | 0w-60 | 75w-200 | 75w-200 |
Tilavuudet | 4 / 4.3 l | 2.3 l | 10 l |
Colt
Galant
Galant 88-92 2.0 GL / GLSi/ GTi / Dynamic-4 / VR-4
Valmistaja | Moottori | Vaihteisto | Vaihteisto (autom.) | Kulmavaihde | Perä | Perä (LSD) |
---|---|---|---|---|---|---|
Mitsubishi (suositus) | jotai litkuu | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Mobil | Mobil 1 5W-50 (Rally Formula), Mobil Super 3000 X1 5W-40 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Shell | Helix Ultra 5W-40, Helix Plus S 5W-40 | Getriebeöl EP 75W-90 | Donax TM | Getriebeöl EP 75W-90 | Spirax AX 80W-90 | Spirax A 90 LS |
Castrol | 0w-60 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Tilavuudet | 4 / 4.3 l | 2.3 l | 10 l | 0.6 l | 0.7 l | 0.7 l |
Välimalli
Valmistaja | Moottori | Vaihteisto | Vaihteisto (autom.) | Kulmavaihde | Perä | Perä (LSD) |
---|---|---|---|---|---|---|
Mitsubishi (suositus) | jotai litkuu | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Mobil | 0w-60 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Shell | Helix Ultra 5W-40 | Getriebeöl EP 75W-90 | Getriebeöl EP 75W-90 | Getriebeöl EP 75W-90 | Spirax AX 80W-90 | Spirax A 90 LS |
Castrol | 0w-60 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Tilavuudet | 4 / 4.3 l | 2.3 l | 10 l | 0.6 l | 0.7 l | 0.7 l |
Galant 97-03 VR4
Valmistaja | Moottori | Vaihteisto | Vaihteisto (autom.) | Kulmavaihde | Perä | Perä (AYC) |
---|---|---|---|---|---|---|
Mitsubishi (suositus) | jotai litkuu | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Mobil | 0w-60 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Shell | Helix Ultra 5W-40 | Getriebeöl EP 75W-90 | Getriebeöl EP 75W-90 | Getriebeöl EP 75W-90 | Spirax AX 80W-90 | Spirax A 90 LS |
Castrol | 0w-60 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Tilavuudet | 4 / 4.3 l | 2.3 l | 10 l | 0.6 l | 0.7 l | 0.7 l |
Lancer
Evo
Valmistaja | Moottori | Vaihteisto | Vaihteisto (autom.) | Kulmavaihde | Perä | Perä (LSD) |
---|---|---|---|---|---|---|
Mitsubishi (suositus) | jotai litkuu | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Mobil | 0w-60 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Shell | Helix Ultra 5W-40 | Getriebeöl EP 75W-90 | Getriebeöl EP 75W-90 | Getriebeöl EP 75W-90 | Spirax AX 80W-90 | Spirax A 90 LS |
Castrol | 0w-60 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 | 75w-200 LS |
Tilavuudet | 4 / 4.3 l | 2.3 l | 10 l | 0.6 l | 0.7 l | 0.7 l |